Czym zastąpić przekąski bogate w kalorie?

Niezdrowe przekąski

Na naszych stołach często obecne są przekąski zwracające na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są bogate w kalorie. Gdy więc planujemy pozbyć się nadmiaru kilogramów, dobrze jest zastąpić je produktami, które nie będą aż tak tuczące. Nadchodzi więc czas na odrzucenie ciastek, czekolady i paluszków zwłaszcza, że znalezienie dla nich rozwiązań alternatywnych wcale nie musi być trudne. Co więcej, może być to żywność bogata nie tylko w energię, ale również w witaminy i minerały.

Propozycja pierwsza – talerz pełen owoców 

Podczas przygotowywania tej przekąski warto zrezygnować z ograniczeń, choć jeśli w danym momencie stosujemy dietę redukcyjną, owoce o mniejszej kaloryczności są szczególnie mile widziane. Najlepszą propozycją jest w takim wypadku grejpfrut, kiwi, jabłko, maliny, truskawki i ananas. Owoce te mają niewiele cukrów prostych w swoim składzie, są więc znakomitym rozwiązaniem, gdy mamy ochotę na coś słodkiego.

Propozycja druga – paluszki z… marchewki

Marchewka pokrojona w słupki może sprawdzić się znakomicie jako zastępstwo dla paluszków, jest więc nieoceniona, gdy mamy ochotę na podjadanie. Nie jest kaloryczna, a jednocześnie daje się poznać jako cenne źródło wapnia, potasu, żelaza oraz miedzi i witamin z grupy B cenionych między innymi dlatego, że przyspieszają regenerację skóry. Jest to również ważne źródło prowitaminy A – barwnika znanego także jako beta-karoten, poprawiającego koloryt skóry i przygotowującego ją do opalania. Jako źródło błonnika marchewka zabija też głód.

Propozycja trzecia – napój ze świeżych pomarańczy

Jeśli zmiksujemy pomarańczę z łyżeczką miodu, odrobiną imbiru i cynamonu, a następnie dodamy do niej wodę mineralną, otrzymamy wyjątkowy napój. Napój ten jest bogaty w witaminę C, składniki mineralne i błonnik, a tym samym zaspokaja zarówno głód, jak i potrzebę sięgnięcia po coś słodkiego.

Propozycja czwarta – koktajle owocowe

Chcąc coś przekąsić warto też pomyśleć o koktajlu powstającego z wykorzystaniem owoców i jogurtu naturalnego lub chudego mleka. Koktajle owocowe są smaczne, oczyszczają organizm, a jednocześnie dostarczają do niego witaminy, składniki mineralne, białka oraz błonnik. Koktajle mogą powstawać z wykorzystaniem owoców cytrusowych, jabłek, borówek i truskawek, nie zaszkodzi przy tym, jeśli dodamy do nich płatki zbożowe i płatki owsiane. Jeśli nasza potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego będzie już bardzo silna, rozwiązaniem mogą okazać się batony z pełnego ziarna.

Propozycja piąta – galaretka z owocami

Galaretka z owocami to znakomity pomysł na ubogi w kalorie deser. Jedna porcja galaretki z truskawkami to zaledwie 254 kalorie.

Propozycja szósta – gałka lodów z owocami i gorzką czekoladą

Czasem warto pozwolić tez sobie na gałkę lodów zwłaszcza, jeśli pojawi się ona w otoczeniu dużej ilości owoców. Ciekawym pomysłem jest też dodanie do niej kilku kostek gorzkiej czekolady, która zawiera mniej kalorii niż czekolada mleczna, zwalcza stres, chroni serce i jest bogatym źródłem magnezu i witaminy B6.

Propozycja siódma – kanapki ubogie w kalorie

Kanapki ubogie w kalorie przyrządza się wyjątkowo szybko. Najlepszym pomysłem jest tu wykorzystanie chrupkiego chleba żytniego, sera twarogowego i ogórka.

Propozycja ósma – warzywa

Warzywa nie są bogate w kalorie, pomagają w pozbyciu się głodu i ułatwiają odchudzanie. Należy jednak wiedzieć, których z nich powinno się jeść najwięcej. Tu na uwagę zasługuje: sałata, ogórek, kalafior, rzodkiewka, brokuły, kapusta oraz nieocenione szparagi. Plusem warzyw jest też duża zawartość błonnika, który skutecznie wypełnia nasz żołądek.

Propozycja dziewiąta – orzechy Orzechy pochodzące prosto z łupiny powinny stać się składnikiem naszej codziennej diety. Warto się nimi zainteresować, mamy bowiem do czynienia z wartościowym źródłem niacyny, witaminy E, tiaminy i selenu. To również wartościowe źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, o których mówi się coraz częściej w kontekście leczenia chorób układu naczyniowo-sercowego i zaburzeń o podłożu psychicznym. Tu warto jednak zaapelować o umiar, orzechy potrafią być bowiem dość kaloryczne.

Wbrew obawom wielu osób, można wskazać wiele sposobów na zastąpienie przekąsek bogatych w kalorie ich zdrowszymi i mniej kalorycznymi odpowiednikami. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, którą przekąskę wybrać, powinniśmy stawiać na te, które mają niewielką zawartość tłuszczu i cukrów prostych, a jednocześnie charakteryzują się dużą zawartością błonnika pokarmowego, białka, składników mineralnych i witamin.